Kredyt konsolidacyjny skierowany jest przede wszystkim do osób, które z powodu wysokości miesięcznych zobowiązań kredytowych popadły w problemy finansowe. Niektórzy korzystają jednocześnie z kilku kredytów i z czasem łączna kwota rat zaczyna ich po prostu przerastać. Ważne jest, aby w takich sytuacjach nie stracić zdrowego rozsądku, by zapobiec spirali zadłużenia. Warto jest wtedy zapoznać się z opcjami, jakie oferuje kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku wcześniej zaciągniętych zobowiązań w jedno, z jednolitą, zazwyczaj niższą stopą procentową oraz okresem spłaty i – co najważniejsze – niższą miesięczną ratą kredytową. Konsolidacji mogą podlegać niemal wszystkie kredyty, od hipotecznych czy samochodowych po te ratalne, a nawet debetowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinniśmy dokładnie przyjrzeć się wszelkim szczegółom. Ten typ kredytu jest na tyle specyficzny, że jego największa zaleta, może w prosty sposób obrócić się w największą wadę.

Kredyt konsolidacyjny może oczywiście pomóc w wyjściu z poważnych problemów finansowych, pod warunkiem, że odpowiednio szybko zareagujesz. Nakładające się na siebie raty za kilka różnych kredytów z czasem może spowodować załamanie się rodzinnych finansów. Jednak jeżeli odpowiednio szybko podejmiemy decyzję o konsolidacji możemy się starać o:

– niższą ratę miesięczną kredytu – nawet o kilkaset złotych

– niższe oprocentowanie kredytu, dzięki któremu uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy.

– wydłużenie okresu spłaty kredytu, które jest tak naprawdę podstawą i przyczyną obu poprzednich punktów.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu odgrywa w kredycie konsolidacyjnym kluczową rolę. Należy mieć na uwadze to, że wraz ze wzrostem liczby lat, na które zaciągamy zobowiązanie, rośnie także część odsetkowa kredytu. Czyli im więcej lat spłacamy kredyt – tym więcej odsetek będziemy musieli zapłacić. Poprzez wydłużanie okresu trwania zobowiązania, bank może zaoferować nam niższą miesięczną ratę kredytu, bo na koniec i tak zarabia na nas więcej.

Kredyt konsolidacyjny jest sensownym wyjściem, w przypadku nadchodzących długotrwałych problemów ze spłatą kredytu. Jeżeli jednak nasze kłopoty są jedynie przejściowe, warto pomyśleć nad innymi drogami ich rozwiązania – tańszymi z perspektywy czasu. Banki oferują nam dwie możliwości – karencja w spłacie kredytu oraz wakacje kredytowe. W takim przypadku możemy przesunąć spłatę jednej lub kilku rat na inny termin bez konieczności zmiany całego kredytu.