Pożyczka gotówkowa (konsumpcyjna), czy chwilówka występująca w sektorze pozabankowym to często bardzo duże ryzyko dla utrzymania stabilności ekonomicznej gospodarstwa domowego. Kiedy warto unikać pożyczek, aby nie narazić się na długoterminowe problemy windykacyjne, łącznie z utratą całego majątku trwałego? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Odpuść kredyt przy wysokich stopach procentowych

Przede wszystkim na pożyczki gotówkowe uważaj w okresie obowiązywania bardzo wysokich stóp procentowych. Przy takiej zmianie polityki monetarnej za zobowiązanie płacisz krocie, co najczęściej zupełnie się nie opłaca. Lepiej ten okres przeczekać, skupić się na oszczędzaniu, czy na poprawie zdolności kredytowej. Kiedy twój budżet znajduje się na granicy wypłacalności pożyczki nie są wskazane, ponieważ nieoczekiwane sytuacje jednak występują, a pożyczka przy słabej wydolności ekonomicznej charakteryzuje się najczęściej zwiększonymi kosztami całkowitymi.

Sytuacja kryzysowa, a kredyt? Niekoniecznie

Nagłe kryzysy u wielu kredytobiorców wymuszają chęć sięgnięcia po kredyt, ale warto się przez pewien czas zastanowić, czy to konieczne działanie. Czasami wystarczy wzięcie nadgodzin, pozyskanie zatrudnienia weekendowego (dodatkowego) u innego pracodawcy, sprzedaż nieużywanych rzeczy na aukcjach internetowych. Większość specjalistów nie zaleca pozyskiwania kredytów na rozwój działalności gospodarczej, ponieważ bez praktyki, bez doświadczenia na konkretnym rynku nie masz bezpiecznej opcji szybkiego wyjścia. Kredyt to zawsze forma dłuższego zobowiązania, ryzyko windykacji, a przy słabszej zdolności kredytowej dochodzi potrzeba podpisania weksla in blanco.

Akurat weksel in blanco stanowi podstawę do natychmiastowej egzekucji komorniczej. Złe warunki życiowe to skrajnie nieodpowiedzialny moment na kredyt gotówkowy i jakiekolwiek zobowiązanie wobec instytucji finansowych, ponieważ ryzykujesz ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w ostateczności.

Niewystarczająca wiedza to podstawa do odrzucenia kredytu

Jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy dotyczącej wypełniania wniosków kredytowych, nie rozumiesz ustawy o kredycie konsumenckim, boisz się rozmawiać z doradcami w bankach i trudno ci dorobić nieco więcej do bieżącej pensji zrezygnuj z kredytu w jakiekolwiek postaci. Skup się bardziej na oszczędzaniu, czy na inwestowaniu w papiery wartościowe spółek wypłacających regularnie dywidendy. Można powiedzieć, że pożyczka to doskonałe narzędzie dla bogatych gospodarstw domowych, a mocno ryzykowne dla średnio zarabiających i po prostu biedniejszych osób.